مکان های صنعتی مانند سوله ها اغلب پر از کارگران مختلف هستند که وجود روشنایی کافی در سوله، موجب افزایش عملکرد، بهره وری و کیفیت کارشان خواهد شد. برای طراحی روشنایی سوله، لازم است چندین نکته را پیش از شروع بررسی کنید.

نکات قابل بررسی

 • چقدر در سوله خود وقت می گذرانید: اگر تنها دلیل استفاده شما از سوله، نگه داری ابزار های کاری است، نیازی به روشنایی با کیفیت و طولانی مدت ندارید؛ اما اگر از سوله برای انجام کار های مختلف بهره می برید و نقش کارگاه را برای شما دارد، لازم است طراحی روشنایی سوله را جدی بگیرید.
 • بررسی نور فعلی سوله: منظور از بررسی نور فعلی، در نظر گرفتن نور های طبیعی سوله است. به عنوان مثال وجود پنجره یا درب در سراسر سوله می تواند موثر واقع شود. اگر سوله شما پنجره دارد، مقدار نورگیری آن را نیز بررسی کنید.
 • مکان جغرافیایی: برای طراحی سوله، لازم است محل قرار گیری آن را نیز به طور موثر بررسی کنید. آیا سوله شما در شهری قرار دارد که اغلب آفتابی است و نور خوبی دارد؟ یا بلعکس، اغلب ابری است و رطوبت خوبی دارد؟
 • کاربرد سوله: یکی دیگر از موارد بسیار مهم در طراحی روشنایی سوله، نحوه استفاده از مکان است. به عنوان مثال اگر از آن به عنوان مکانی پر از مواد اشتعال پذیر استفاده می کنید، لازم است از چراغ های ال ای دی پر قدرت دوری کنید، یا چراغ هایی که شعله های پوشیده نشده دارند را در آن محل استفاده نکنید تا امنیت شما و سوله به خطر نیفتد.
 • بودجه: توان مالی شما می تواند گزینه های در دسترس را محدود تر کند و انتخاب را برای شما ساده تر کند.
 • اهمیت نور: اگر در ساعات روز کار می کنید و تنها به روشنایی ضعیفی برای بهبود کار احتیاج دارید، در نتیجه نور آن چنان اهمیتی برای تان ندارد. این فاکتور گزینه های شما را نسبت به هنگامی که در شب کار می کنید و به روشنایی قوی تری احتیاج دارید، بسیار متفاوت می کند.

گزینه های در دسترس

گزینه های در دسترس

برای طراحی روشنایی سوله، لازم است به گزینه های موجود با دقت بیش تری توجه کنید. در کل شما می توانید از دو نوع نور در ایجاد روشنایی موثر استفاده کنید.

 1. روشنایی مصنوعی

پیش از در نظر گرفتن انواع نور مصنوعی به سوالات زیر پاسخ دهید و موارد ذکر شده را در نظر بگیرید.

روشنایی مصنوعی

 • ابتدا باید با توجه به اصل بهره وری انرژی الکتریکی، به دنبال به صرفه ترین و کاربردی ترین روشنایی در منطقه خود باشید.
 • در مرحله بعد، دوام آن را بررسی کنید تا خیالتان از طولانی بودن عمر آن آسوده شود.
 • آیا برای نصب آن ها به فرد متخصص نیاز دارید؟
 • آیا به سیم کشی خاصی برای روشن کردن آن ها احتیاج است یا به وسیله باطری کار می کنند؟
 • آیا نصب آن ها امنیت سوله و محصولات شما را به خطر نمی اندازد؟

 

انواع روشنایی های مصنوعی

بعد از بررسی سوالات بالا، حال نوبت به در نظر گرفتن گزینه های در دسترس می رسد.

لامپ ها

 استفاده از لامپ ها در طراحی روشنایی سوله بسیار به صرفه است؛ زیرا از قیمت خوبی برخوردارند و به راحتی حمل می شوند. همچنین در انواع و اشکال مختلفی عرضه خواهند شد تا کار نصب و جای دهی آن ها ساده تر شود.

 • لامپ های هالوژن: این لامپ ها بسیار قدرتمند هستند و در کنار روشنایی قوی، گرمای قابل توجهی را نیز برای تان به ارمغان می آورند. به همین دلیل است که نباید در کنار مواد آتش زا نصب شوند.
 • لامپ های ال ای دی: این مورد تنوع بسیار زیادی دارد و دست شما را در انتخاب باز می گذارد. همچنین بسیار با دوام است و عملکرد با کیفیتی را نیز عرضه خواهد کرد. برای استفاده در سوله باغ ها پیشنهاد می شود، اگر چه ممکن است در اطراف، سایه ایجاد کند که با قرار دهی تعداد لامپ های بیش تر، می توانید با این مورد نیز مبارزه کنید.

روشنایی ۲۴۰ ولت

با استفاده از این نوع روشنایی که به عنوان برق اصلی نیز شناخته می شود، می توانید امکانات بسیار زیادی را برای خودتان خلق کنید. البته لازم به ذکر است که کمی گران است و باید هزینه زیادی را برای آن در نظر بگیرید.

لامپ های ایمنی

اگر هدف شما از طراحی روشنایی سوله، ایجاد امنیت در آن است، انتخاب های بهتری نیز خواهید داشت. به عنوان مثال برای حفظ امنیت سوله باغ خود می توانید از لامپ های حسگر بهره ببرید که در ساعات شب، روشن و در ساعات روز خود به خود خاموش می شوند یا نمونه های دیگر که با حرکت افراد روشن و به محض بی حرکت ماندن خاموش خواهند شد.

پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی

اگر آفتاب به طور مستقیم به سوله شما می تابد؛ اما راهی برای وارد شدن به آن پیدا نمی کند، می توانید از پنل های خورشیدی بهره ببرید. ساده ترین نمونه این پنل ها قادر به تغذیه یک باطری ۱۲ ولتی است که این مقدار، برای روشن کردن چندین لامپ ال ای دی و شارژ دستگاه های مورد نیازتان کافی است.

لازم به ذکر است که در طراحی روشنایی سوله، به محل قرار گیری پنل ها دقت کنید. بهترین مکان بر روی سقف سوله ها و به سمت جنوب است تا بیش ترین آفتاب را دریافت کند و لامپ های شما را روشن نگه دارد.

 1. روشنایی طبیعی

روشنایی طبیعی

اگر به هر دلیلی قادر به نصب نور مصنوعی نیستید، پیشنهاد ما استفاده از روشنایی های طبیعی در طراحی روشنایی سوله است؛ زیرا بسیار ارزان هستند و حتی می توان گفت قسمت عظیمی از آن مجانی است.

عوامل اثر گذار در روشنایی طبیعی:

 • تعداد پنجره های موجود بر روی دیوار یا سقف ها
 • وجود پرده های مختلف
 • موانع طبیعی مانند پوشش گیاهی نیز می تواند در کاهش روشنایی طبیعی اثرگذار باشد.
 • مکان جغرافیایی سوله شما
 • بهتر است در ها و پنجره ها را به سمت تابش نور خورشید قرار دهید تا روشنایی طبیعی را به حداکثر برسانید.
 • یکی از فاکتور های موثر در طراحی روشنایی سوله،  طراحی سقف آن است؛ زیرا به طور مستقیم در میزان دریافت نور طبیعی تاثیرگذار است. هر چقدر تعداد پنجره های سقفی بیش تر باشد، نور دریافتی نیز افزایش خواهد یافت.