در وهله نخست، لازم است لغت پروژه را بررسی کنیم و معنای آن را دریابیم و بدانیم پروژه های عمرانی چیست . پروژه، به چندین بخش متفاوت گفته می شود و زمانی که وظایف تمامی بخش ها به ترتیب صورت گیرند، می توان گفت پروژه ای به اتمام رسیده است. اغلب پروژه ها در مدت زمان طولانی اجرا می شوند و تا هنگامی که به نتیجه ای ملموس دست یابند، ادامه خواهند یافت. البته لازم به ذکر است که مجموعه ای از پروژه ها نیز وجود دارند که به دنبال هم انجام می شوند تا به پشتیبانی یکدیگر بپردازند. در این صورت پروژه ما، به طور مستمر یا مکرر ادامه پیدا خواهد کرد تا نتیجه آن مداوم و همیشگی باشد.

در ادامه پاسخ به این سوال که پروژه های عمرانی چیست ، باید گفت که این گونه پروژه ها، اغلب در رابطه با ساخت و ساز هستند و تحت نظر یک فرآیند کاملا سازماندهی شده به نو سازی، باز سازی، ایجاد زیر ساخت ها یا ساختن یک ساختمان کامل می پردازند. پروژه های عمرانی اغلب به دلیل یک نیاز کلی شکل می گیرند و با توجه به امکانات مالی، نیاز سنجی و طراحی، به اجرا در می آیند و ادامه پیدا می کند.

همان گونه که در پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست ذکر شد، اغلب پروژه های عمرانی یک مرتبه صورت می گیرند و وظیفه تیم اجرایی، ارائه یک پروژه منحصر به فرد و کاربردی است و پس از اتمام پروژه تیم منحل می شود و ممکن است اعضای آن دیگر با یکدیگر همکاری نکنند. به همین دلیل تجربیات پروژه قبل، به ندرت به پروژه بعدی انتقال می یابد. برخی موارد از این قاعده پیروی نمی کنند، از جمله پروژه های تکراری مانند ساخت یک آپارتمان یا مجتمع های تجاری بزرگ.

تقسیم بندی کلی پروژه های عمرانی

پروژه های عمرانی چیست

  1. پروژه های عمومی
  2. پروژه های خصوصی

پروژه های عمومی، اغلب متعلق به دولت ها است و نیاز های مالی پروژه نیز توسط آن نهاد تامین خواهد شد. همچنین برای پاسخ دقیق تر به سوال پروژه های عمرانی چیست، لازم به ذکر است که روند پیشروی این گونه پروژه ها نیز توسط دولت بررسی می شود و عموما شامل پل ها، جاده ها، سد ها، ، تونل ها، راه آهن ها، بیمارستان های عمومی، مدارس دولتی، زندان ها، کتابخانه های عمومی، پارک ها و …. هستند.

پروژه های خصوصی، دقیقا بر خلاف نمونه قبلی هستند و به وسیله یک یا چند فرد به طور خصوصی هدایت خواهد شد. همچنین تمامی حمایت های مالی و بررسی ها نیز توسط همان افراد صورت می گیرد و هیچ ارتباطی به دولت ندارد. این گونه پروژه های عمرانی، اغلب شامل شرکت ها، موسسات خیریه، مدارس خصوصی و بیمارستان ها می شوند.

مشاغل مرتبط با پروژه های عمرانی

مشاغل مرتبط با پروژه های عمرانی

در کل پروژه های بزرگ عمرانی، شامل چندین پروژه کوچک تر نیز هستند که همه آن ها به متخصصان حرفه ای در زمینه های مختلف نیاز دارند. در ادامه پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست ، چند نمونه از مشاغل مورد نیاز در پروژه های مختلف را برایتان معرفی خواهیم کرد.

  • مدیریت پروژه: برای شروع یک پروژه موفق، باید مدیری لایق را انتخاب کرد. اغلب اوقات مدیر یا مشاور اصلی پروژه، توسط مهندسان و مشاوران مختلف پشتیبانی خواهد شد.
  • معماری: برای پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست ، لازم به ذکر است که معماران مسئولیت طراحی سازه های مختلف را بر عهده دارند. پروژه هایی را که به ساخت و ساز مرتبط هستند به طور دقیق طراحی و از نقطه شروع تا پایان پروژه، آن را هدایت و پشتیبانی می کنند.
  • برآورد هزینه های پروژه: متخصصانی که در این زمینه به فعالیت می پردازند، در حقیقت مسئول مسائل مالی و قراردادی پروژه هستند. این شغل جهت برآورد هزینه هایی مانند هزینه مواد، زمان، نیرو های مختلف کار و… شکل گرفته است و مسائل حقوقی و مرتبط با قرارداد ها را به سادگی بررسی خواهند کرد.

انواع پروژه های ساخت و ساز

انواع پروژه های ساخت و ساز

برای پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست و در مطالب بالا ذکر شد که پروژه های ساخت و ساز را می توان با نام پروژه های عمرانی شناخت. اما نمونه های ساخت و ساز نیز شامل انواع مختلفی هستند که انتخاب هر یک از آن ها پروژه را به سمتی جدید هدایت خواهد کرد. پروژه های ساخت و ساز می توانند در رابطه با سازه های مسکونی، صنعتی، تجاری و… باشند. در ادامه مطلب چند نمونه را به طور دقیق، برایتان توضیح خواهیم داد.

پروژه های عمرانی تجاری

منظور از کلمه تجاری در این عبارت، ساخت ساختمان های متفاوت برای اهداف مختلف تجاری است. این گونه پروژه ها اغلب وسیع هستند و به نیروی کار زیادی احتیاج دارند. نمونه هایی از ساخت و ساز هار تجاری عبارت اند از:

  • رستوران ها: اغلب ساخت و راه اندازی یک رستوران الزامات خاصی دارد و لازم است تا طبق قوانین محلی و ایمنی های مرتبط با آشپزخانه صورت گیرد.
  • ساختمان های اداری: در ادامه پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست ، لازم است ذکر شود که گروه های عمرانی ممکن است یک ساختمان کوچک اداری یا یک آسمان خراش را بسازند، اما اغلب اوقات نحوه طراحی و ساخت نمونه های اداری یکسان است.

پروژه های مسکونی

پروژه های عمرانی چیست

در ادامه پاسخ به سوال پروژه های عمرانی چیست ، باید بدانید، ساختمان هایی که برای سکونت مردم طراحی و ساخته می شوند، به عنوان پروژه های مسکونی در نظر گرفته خواهند شد. این پروژه ها اغلب کوچک تر از نمونه های تجاری هستند. پروژه های مسکونی باید قوانین و مقررات محلی را در نظر بگیرند و از آن ها پیروی کنند.

  • آپارتمان ها: این گونه ساختمان ها از شایع ترین پروژه های مسکونی محسوب می شوند و با توجه به تعداد طبقات و واحد ها، نیروی کار آن نیز گسترش پیدا می کند.

پروژه های زیر ساختی

اگر برایتان سوال پیش آمده است که پروژه های عمرانی چیست ، لازم به ذکر است که اینگونه پروژه ها اغلب بر روی ساخت پل، فرودگاه ها، راه آهن، زیر ساخت های آبی، سیستم های مدیریت پسماند مثل فاضلاب و جاده ها تمرکز دارد.

  • پل ها: به دلیل پیچیدگی ساختار پل ها، به یک تیم دقیق و بودجه ای هنگفت احتیاج است و اگر هدف پروژه ساخت پل های جدید باشد، احتمالا چند مورد تعمیرات نیز انجام خواهد شد.