دکل مخابراتی که با نام سایت مخابراتی نیز شناخته می شود، برای نصب تجهیزات و آنتن های ارتباطی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد تا هر کجا که هستید بتوانید از وسایل ارتباطی بی سیم مانند تلفن همراه و رادیو و… نهایت استفاده را ببرید. در ادامه پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، لازم به ذکر است که شرکت ها این دکل ها را می سازند تا میزان اینترنت و سیگنال های دریافتی را افزایش دهند. می توان گفت که این روز ها در همه شهر ها تعدادی از این دکل ها به چشم می خورد. البته این امر غیر قابل انکار است که در برخی از شهر های پر جمعیت دکل های بیش تری نیز وجود دارد و در شهر های کم جمعیت، تعداد دکل ها کم تر است.

 تصور کنید که در کشوری مانند ایالت متحده، حدود 307000 دکل مخابراتی وجود دارد تا همه افراد از سیگنال خوبی برخوردار شوند. ممکن است آن ها را بالای ساختمان ها یا در میان ساختمان های شهری و در بافت شهر ها مشاهده کنید. در مناطق روستایی نیز سعی می کنند این دکل ها را به صورت درختان مختلف شکل دهند تا زیبایی منظره به هم نخورد. در ادامه مطلب می خواهیم سوال دکل مخابراتی چیست را با جزئیات کامل بررسی کنیم تا با نحوه کارکرد آن بیش تر آشنا شوید.

نحوه عملکرد دکل مخابراتی

برای پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، باید به این موضوع اشاره کرد که به طور روزانه میلیون ها نفر از تلفن همراه خود استفاده می کنند. هنگام استفاده از آن، موج الکترومغناطیسی ای که با نام فرکانس مغناطیسی نیز شناخته می شود، منتشر و به نزدیک ترین برج مراقبتی ارسال می شود سپس دکل مراقبتی این فرکانس را به مرکز سوئیچینگ مخابرات ارسال می کند تا در نتیجه تماس شما با یک تلفن همراه دیگر برقرار شود. نکته قابل توجه اینجاست که تمامی این‌ مراحل تنها در چند ثانیه بسیار کوتاه رخ می دهد.

نحوه عملکرد دکل مخابراتی

چرا تماس شما در حال حرکت متوقف نمی شود

طبق توضیحاتی که در مطالب بالا برای پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، بیان کردیم، شما با متصل شدن به یک دکل مخابراتی، با دیگران تماس برقرار می کنید؛ اما چرا هنگامی که در حال حرکت هستید و از دکل دور می شوید، اتصال شما متوقف نمی شود؟ یا کیفیت آن کاهش نمی یابد؟ هنگام برقراری تماس، مجبور نیستید تا در یک محل توقف کنید. بلکه دکل پایه، شما را به دکل های پر سرعت دیگر متصل خواهد کرد تا تماس برقرار شده قطع نشود و کیفیت آن نیز کاهش نیابد. از آن جایی که در روستا ها تعداد دکل های پر سرعت کم تر از شهر ها است، این مسئله به سادگی دلیل کیفیت پایین تماس ها را در روستا ها و شهر های کوچک اثبات می کند.

دلیل اهمیت دکل های مخابراتی

برای پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، باید گفت که این دکل ها به دلیل برقراری ارتباط موثر و دقیق میان انسان ها بسیار  اهمیت دارند. همچنین اگر این دکل ها وجود خارجی نداشته باشند، قابلیت ارسال پیام نیز نخواهید داشت. اغلب پیشنهاد می شود که در مکان های دور دست، از دکل های متحرک استفاده کنند تا سیگنال ها به طور بی وقفه و با کیفیت عالی در منطقه عرضه شوند و در نتیجه تماس ها با کیفیت بالا برقرار شوند.

در نهایت برای بررسی سوال دکل مخابراتی چیست، لازم به ذکر است که وجود دکل های مخابراتی متحرک در شهر ها می تواند کیفیت پیام ها و تماس ها را در موقعیت های بسیار شلوغ مانند شب سال نو تضمین کند.

به چند دکل مخابراتی نیاز داریم

دکل های مخابراتی اغلب در ارتفاعات قرار می گیرند؛ زیرا هر پوشش گیاهی یا مانعی که بر سر راه آن ها وجود داشته باشد، می تواند از کیفیت سیگنال های ارسالی بکاهد و برد سیگنال فرکانس رادیویی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. در شهر های بزرگ و پر جمعیت، دکل های مخابراتی بیش تری وجود دارد و در شهر های کوچک و کم جمعیت، تعداد بسیار کم تری دکل نیاز است.

به چند دکل مخابراتی نیاز داریم

انواع مختلف دکل های مخابراتی

از آن جایی که انواع مختلفی از این دکل ها موجود هستند و هر کدام کاربرد خاصی دارند، لازم است در ادامه پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، با انواع آن نیز آشنا شوید و کاربرد هر یک را بدانید.

  • دکل های مشبک

برای بررسی سوال دکل مخابراتی چیست، لازم است با سنتی ترین دکل موجود، آشنا شوید. این دکل ها دارای یک پایه مثلثی یا مستطیلی هستند که با استفاده از  شبکه های فولادی و کاملا مستقل طراحی شده اند. دکل های مشبک اغلب برای شهر های بسیار شلوغ مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا برای نصب تعداد زیادی آنتن به منظور دریافت سیگنال ها بسیار مناسب هستند. اغلب از آن ها برای دکل های رادیویی استفاده می شود که از شناخته شده ترین آن ها می توان به برج ایفل اشاره کرد که یکی از پرکاربرد ترین دکل های دنیا است.

  • دکل راهنما

اگر برای تان سوال پیش آمده است که دکل مخابراتی چیست، لازم است با دکل راهنما نیز آشنا شوید. این دکل های باریک، در وزن های متفاوتی عرضه می شوند؛ ممکن است با وزن سنگین ساخته شوند و یا با توجه به نیاز آن منطقه، سبک ساخته شوند. دکل های راهنما به سادگی نصب می شوند و عملکرد بسیار با کیفیتی دارند. قسمتی از این عملکرد بی نظیر به دلیل وجود کابل های فولادی رشته ای است که با اتصال روی زمین، دکل را پشتیبانی می کنند.

دکل تک قطبی

  • دکل تک قطبی

در ادامه پاسخ به سوال دکل مخابراتی چیست، لازم به ذکر است که این مورد در شرایط بسیار سخت به کمک شما می شتابد؛ زیرا در فضا های محدود و آب و هوای بد عملکرد موثری دارد. این دکل ها اغلب شکلی مخروط مانند دارند و به عنوان معروف ترین و کاربردی ترین دکل ها در زمینه ارتباطات بی سیم شناخته شده اند. اگر با دو نمونه قبلی مقایسه کنیم، به راحتی می توانیم بگوییم که نسبت به دکل مشبک که سازه ای سنتی است، کاربردی تر است و ساختن آن نیز بسیار ساده و مقرون به صرفه است.